Eğer tercihlerinizde tıp yazdıysanız eminim bu soru aklınızdan geçmiştir. Bu soruyu alt dönemlerden çok sık duyuyorum. İnsanlar doğal olarak önlerindeki süreçte kendilerini neyin beklediğini bilmek istiyor ve maddi anlamda bir kaygı taşıyorlar. Tabi ki hepimizin bu hayattaki şartları farklı olduğundan bu sorunun cevabını net bir şekilde vermek çok zor. Ama yine de önünüzdeki süreçte önünüze çıkacak masraflarla ilgili genel bilgiler vermek istiyorum. Bu sayede herkes kendi bütçesine göre cevabını bulabilir.

KALACAK YER

En temel masrafınız barınma olacak. Barınma aslında tıp okumaktan bağımsız çoğu öğrencinin ortak masrafıdır. Ama bu en temel harcamalarınızda biri olacağından biraz bilgi vermek istiyorum. Üniversiteniz yaşadığınız yerde değilse barınma konusuna kafa yormanız gerekecek. Bu konudaki seçeneklerinizi gözden geçirelim.

-Ev.
Bu seçeneği özellikle ilk senede seçmenizi hiç tavsiye etmem. Yeni bir ortama alışmak için çabaladığınız bir dönemde bir evin sorumluluğunu almak istemezsiniz. Ayrıca maddi açıdan daha yüklü bir faturayla karşılaşmanız mümkün. Tabi ki her evin kirası okula uzaklığı, oda sayısı, hatta şehir gibi faktörlerle değişiyor. Ancak benim araştırmalarımda genel olarak yurtlardan daha pahalı bir tablo çiziyorlar. Gideceğiniz şehire ve okulunuza göre etraftaki evlerden bir fiyat araştırması yaparsanız muhtemelen siz de aynı tabloyu görürsünüz.

-Yurt
Yurtta kalmayı düşünüyorsanız önünüzde üç seçenek var; kyk yurdu, özel yurtlar ve üniversite yurtları.

● Kyk yurtları yani namıdiğer devlet yurtları bugün konuşacağımız tüm seçenekler arasında en düşük maliyetli seçenek. Yeni yapılan Kyk yurtlarının aylık ücreti 200-250 Tl arasında değişiyor. Daha eski olanlar ise daha uygun fiyatlı oluyor. Ayrıca odadaki kişi sayısına göre de  fiyat değişiyor. Devlet yurtlarında odadaki kişi sayısı 3 ila 8 arasında değişiyor. Eğer tıp okuyacaksanız imkanlarınız çerçevesinde olabildiğince az kişiyle kalmanızı tavsiye ederim. Devlet yurtlarındaki bir diğer avantaj yemek ücretinizin bir kısmınınım karşılanıyor olması. Ücret/lezzet performansı ise yurttan yurda değişiyor. Çünkü yurtların anlaştığı yemek firmaları farklılık gösteriyor.

● Bazı üniversitelerin ise kampüslerinde kendi yurtları oluyor. Bunlar maliyet olarak özel yurtlardan daha ucuz, devlet yurtlarından ise biraz daha pahalı. Ancak eğer kampüsünüzde bir yurt varsa ulaşım açısından çok rahat edersiniz. Yoğun bir öğrencilikte yolda geçirdiğiniz zamanın azalması size çok iyi avantaj sağlar. Yemek konusunda ise çok fikrim yok çünkü bu da üniversite  bünyesinde değişiyor. Hacettepe’nin kendi yurdunda bir kantin var ancak yemek çıkmıyor. Ancak kampüsün içinde okul yemekhanesi olduğundan bu durum çok büyük bir sıkıntı yaratmıyor (kışın soğuk kısa yürüyüşler yapmak dışında:)) Bu yurtların başvurularını okul duyurularını takip ederek yapabilirsiniz.

● Özel yurtlar ise yurt seçenekleri arasında en pahalı seçenek. Fiyatlar seçtiğiniz yurda göre çok fazla yükselebilir. Ancak yine de herhangi bir seçim yapmadan fakültenizin yakınındaki yurtları araştırmakta fayda var. Kyk ve devlet yurdunun size çıkmama ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız. Asıl listede çıkmayıp yedeklerde çıkabilirsiniz. Ancak özellikle devlet yurdu yedekleri geç açıklanıyor. Dersler bu süreçte başladığı için özel yurtlara başvurmak zorunda kalabilirsiniz.

TEXTBOOKLAR, KİTAPLAR, NOTLAR

Tıp okumanın diğer fakültelerden masraflı olduğunu düşündüren asıl kısım burası. Textbooklar herhangi bir konuda detaylı bilgiler bulunduran kitaplardır. Tabir caizse detaylı ve üst düzey konu anlatımları. Şu an çalışma metodları ya da textbook kullanımından bahsetmeyeceğim, bunu ileride konuşuruz. Şu an maliyet açısından ele alalım. Kötü haber; textbookların maliyeti gerçekten fazla. Dolar indeksli değişmesi işleri daha da vahim yapıyor. İyi haber; çalışmak istediğiniz her textbooku satın almak zorunda değilsiniz. Bu konuda üniversite kütüphanesinden faydalanabilirsiniz. Üst dönemlerden kitap ödünç alabilirsiniz. Aranızın iyi olduğu hocalardan kitap isteyebilirsiniz. Ya da kitabın hangi bölümünü okumak istiyorsanız kitabı birinden ödünç alıp taratabilirsiniz (belli sayfa sayısı a kadar legal ;)) Bazı kitaplar e-book olarak internette var ancak bu illegal olduğundan size tavsiye etmiyorum. Belki Dönem 2’de kendinize ait bir atlas almak isteyebilirsiniz. Ancak ikinci el her zaman bir seçenek. Anlayacağınız bu konuda çok endişelenmenize gerek yok. Ders notlarına gelince şanslıysanız ve hocalar slayt veriyorsa (Hacettepe’de çoğu hoca veriyor) bunları bastırmak isteyebilirsiniz. Aynı şekilde iyi not alan öğrencilerin aldığı notları fotokopi olarak alabilirsiniz. Bu maliyetler de sizi ürkütmesin, okulunuzun yakınlarında uygun fiyatlı bir kırtasiye bulacağınıza eminim.

Yeni bir başlangıç yapıyorsunuz ve tereddüt yaşamanız, önünüzdeki süreçten tedirgin olmanız çok doğal. Ancak lütfen kendinizi çok fazla strese sokmayın. Kimsenin gözünüzü korkutmasına izin vermeyin. Zaten yorucu bir dönemden çıktınız ve çok güzel işler başardınız. Biraz bunun keyfini sürün. Su akar, yolunu bulur elbet.

[su_highlight background=”#e3dff8″]Lütfen aklınızdaki soruları, düşüncelerinizi, eleştirilerinizi yorum olarak yazın. Onları burada okuyan ve dikkate alan biri olduğundan emin olabilirsiniz. [/su_highlight]

Share: